معرفی روش مجازی سازی VMware » رایا ارتباط نیروانا | نمایندگی رسمی لگراند | نمایندگی رسمی QNAP
info@raya-ertebat.ir +98 (21) 88 98 18 16

معرفی روش مجازی سازی VMware

برای ادمین های شرکت ها و سازمان های بزرگ همیشه این دغدغه وجود داشته است که بخواهند برنامه جدیدی در شبکه­شان راه­اندازی کنند، اما برای این کار نیاز به یک سرور جدید دارند. و در صورتی که بخواهند این نرم افزار را خریداری کنند این نگرانی وجود که این نرم افزار نیاز به سرور اختصاصی داسته باشد و یا اینکه با با نرم افزارهای قبلی تداخل داشته باشد، در این صورت مستلزم آن خواهند بود که سرورها را جدا کنند.در چنین مواقعی نه‌ تنها باید هزینه سنگینی برای خرید سرورهای جدید پرداخت، بلکه احتمالا باید زمان زیادی صرف تامین بودجه شود، و این موضوع درحالی اتفاق می افتد که شما سرورهایی دارید که در حال کار کردن با تنها ۵ تا ۱۵% از قدرت واقعی خود هستند!
در چنین شرایطی، بهترین راه‌ حل، استفاده از VMware vSphere 4 است. با این روش علاوه بر این که مشکل به راحتی حل می شود، به امکانات بسیار دیگری نیز دسترسی می یابید. از طرفی برای مجازی سازی نیاز دارید در شرکت­های معتبر آموزش های مربوطه را ببینید.گروه آموزشی ویستا با به کارگیری اساتید مجرب و تجهیزات به روز به صورت کاملا مهاتی،کاربردی و عملی در تلاش است تا تمامی آموزش های لازم را در اختیار فراگیران خود قرار دهد.

VMware VSphere 4 چیست؟
به عنوان یک متخصص شبکه حتما با VMware و مجازی سازی آشنا هستید و حتی برای این کارایی مجازی سازی را بدانید، احتمالا یک نسخه از VMware Workstation را روی ویندوز خودتان نصب کرده‌اید و با آن آشنایی پیدا کرده‌اید. جایی که تعداد سرورها بسیار زیاد هستند مواردی مانند سرعت، زمان در دسترس بودن یک سرور و سرویس های آن، زمان بکاپ گیری و Restore‌ کردن، میزان مصرف برق، چگونگی خنک نگه‌ داشتن سرورها، فضای لازم برای نگهداری سرورها، استفاده از حداکثر توانایی سرورها و بسیاری موارد دیگر برای شما اهمیت پیدا می کند.
مدیران و کارشناسان بیش از ۳ میلیون شبکه بزرگ دنیا، استفاده از نرم‌ افزارهای تولیدی شرکت VMware که آخرین و کامل ترین محصول آن VSphere است را برای چنین شرایطی انتخاب کرده‌اند. اولین فرقی که این نرم‌ افزار (ESX Server) با نسخه Workstation خود دارد این است که به صورت مستقیم روی سخت‌ افزار شما نصب می شود و دیگر نیازی به یک OS رابط نیست. این موضوع باعث افزایش ۷۰‌ درصدی سرعت کارکرد می شود.

ویژگی های منحصر به‌ فرد VMware VSphere 4

ویژگی­های منحصر به فرد این برنامه عبارت است از:

vMotion -1
یکی از جذاب‌ترین امکاناتی که vSphere در اختیار کاربران قرار می­دهد این است که شما می توانید یک OS مجازی را در حالی که روشن و در حال سرویس دهی است، به صورت اتوماتیک یا دستی از روی یک سرور ESX (سرور فیزیکی) به روی یک سرور ESX  دیگر و بدون هیچ‌ گونه قطع سرویس و یا Downtime‌ ای در عرض چند ثانیه منتقل کنید بدون ازدست دادن حتی یک Packet به طوری که کاربر هیچ تغییر و یا مشکلی احساس نمی کند!

Storage vMotion -2
از دیگر امکانات جالب vSphere 4 این است که می توانید یک OS مجازی را درحالی که روشن و در حال سرویس دهی است، بصورت اتوماتیک یا دستی از روی یک استوریج (محلی که OS‌ های مجازی ذخیره شده اند) به روی یک استوریج دیگر و بدون هیچ گونه احساس قطعی سرویس از سوی کاربران و به صورت کاملا آنلاین منتقل کنید!

۳-Distributed Power Manager یا DPM
در بسیاری شرکت ها و سازمان ها پس از پایان ساعات کاری، دیگر کاربری حضور ندارد که بخواهد از سرویس های شبکه ما استفاده کند و اگر باشد، تعدادشان کم است. اما با این حال سرورها تا صبح روز بعد روشن مانده و در حال مصرف برق هستند. دستگاه های خنک کننده نیز باید در طول این زمان با تمام قدرت به کار خود ادامه دهند. تکنولوژی DPM می تواند هنگامی که بار روی سرورها کم می شود، به صورت اتوماتیک آنها را به یک یا چند سرور ESX مشخص منتقل کند و بقیه ESX‌ ها را تا زمانی که مجددا به آنها نیاز شود خاموش نگه‌ دارد. این کار تاثیر بسیار زیادی در میزان برق مصرفی، افزایش عمر مفید سرورها و هزینه نگهداری آنها خواهد داشت.

۴-( VMware High Availability (HA و  VMware Fault Tolerance
فرض کنید یکی از سرورهای ESX دچار مشکل می شود و یا میزان بار (Utilization) روی آن بسیار بالا می رود. در این حالت VMware  با استفاده از تکنولوژی HA باعث می شود OS هایی که در حال کار بر روی آن ESX هستند، توسط قابلیت vMotion  به صورت اتوماتیک به یک سرور ESX دیگر که منابع (مثل CPU و RAM ) دسترسی بیشتری دارد، منتقل شود در نتیجه، نیاز آن تامین شده و هیچ اختلالی در سرویس دهی آن OSها به وجود نیاید.
با قابلیت ساخت یک Snapshot به صورت Live بر روی یک سرور ESX و استوریج دیگر این امکان وجود دارد تا در هر لحظه سرور جایگزین به صورت آنلاین و بدون وقفه در مدار قرار گیرد.

۵- (VMware Distributed Resource Scheduler (DRS
فرض کنید روی سرور ESX چندین OS مجازی دارید که منابع یک سرور ESX (مثل CPU و RAM) به نسبت مشخصی بین آنها تقسیم شده است. حال اگر یکی از OS‌های مجازی با کمبود RAM و یا CPU مواجه شود، در حالی که سایر OSهای مجازی از تمام RAM  و CPU اختصاص یافته شده خود به طور کامل استفاده نکرده اند، در این حالت DRS به میزان مورد نیاز برای OS اول از سایر ماشین ها RAM و یا ‍CPU قرض گرفته و نیاز آن را به صورت اتوماتیک در کسری از ثانیه تامین می کند و با پایان کار آن را در اختیار سایرین قرار می دهد. حال اگر RAM و CPU خالی به مقدار مورد نیاز یافت نشد، با کمک قابلیت vMotion ،OS  مذبور را روی سرور ESX دیگر که صاحب منابع کافی است منتقل می کند و در تمام این مراحل کابران استفاده کننده از OS‌ های مجازی، هیچ تغییری را در حین کار حس نخواهند کرد.

۶-  VM Update Manager
این قابلیت به شما اجازه می دهد که بتوانید تمامی ‌ESX‌ ها و OS‌ های روی آنها را به راحتی Update/Patch نمایید.

۷-  VMware Data Recovery
این قابلیت، یک سیستم بکاپگیری و بازیابی اطلاعات مخصوص VMware بدون نیاز و وابستگی به Agent است که امکان تهیه انواع بکاپ ها را ازماشین های مجازی فراهم می کند.

۸- vCenter
شما می توانید با استفاده از این برنامه، به صورت مرکزی تمامی ‌سرورهای خود را مدیریت کرده، به کنسول‌های آنها دسترسی داشته و تمامی اطلاعات، log‌ ها و دیگر موارد را بررسی کنید.

نکته مهم: برای تمام قابلیت های فوق مثل vMotion و غیره وجود vCenter  الزامیست.

بطور خلاصه باید گفت که حرکت به سمت مجازی سازی یعنی حرکت به سمت:
کاهش هزینه‌های راه اندازی
کاهش هزینه‌های پشتیبانی
استفاده کامل از منابع موجود در شبکه
کاهش زمان  Downtime
کاهش میزان مصرف برق
کاهش فضای مورد نیاز
و در نهایت همگام شدن با تکنولوژی روز دنیا و کمک به حفظ محیط زیست

منبع: گروه خبری فالنیک (ایران اچ پی)

مطالب مشابه


دستبند هوشمند vivofit 4 گارمین با دوام باتری یک ساله معرفی شد.
دستبند هوشمند vivofit 4 گارمین با دوام باتری یک ساله معرفی شد.

دستبند هوشمند vivofit 4 گارمین با دوام باتری یک ساله معرفی شد...

10.10.96 اخبار
دامپینگ چیست...؟!
دامپینگ چیست...؟!

خیانت بزرگی بنام "دامپینگ" درجامعه درحال وقوع است. هوشیار باشید...

03.10.96 اخبار

کلیه حقوق محفوظ است.
انصراف