دامپینگ چیست...؟!
info@raya-ertebat.ir +98 (21) 88 98 18 16

دامپینگ چیست...؟!

دامپینگ چیست...؟!
خیانت بزرگی بنام "دامپینگ" درجامعه درحال وقوع است. هوشیار باشید.یک فروشگاه زنجیره ای را تجسم کنید. بسیار بزرگ و بسیار شیک وارد محله ای می شود، محله ای با مردمانی از طبقه متوسط نبش اصلی ترین چهار راه محله، زمینی به وسعت 10 هزار مترمربع را می خرد. آن را در هفت طبقه می سازد و با پله برقی، آینه ها و لامپ های زیبا...
خوشحالید نه...؟  

فروشگاه شروع به کار می کند.
تعداد زیادی از اهالی محل را هم استخدام می کند. ولی فقط چند ساعت درهفته، مثلا روزی یکی دو ساعت... چه خاصیتی دارد؟
روشن است که وقتی خانم خانه دو ساعت درفروشگاهی که با آن همه زلم زیمبو و رعایت قواعد مارکتینگ چیده شده کار می کند، خرید روزانه اش را هم از همانجا انجام خواهد داد. بخصوص که قیمت ها هم پائین تر ازعباس آقای میوه فروش وحسین آقای پارچه فروش است. حتی پائین تر از قیمت تمام شده...

به این می گویند "دامپینگ"

جالب اینکه خانم عباس آقا هم میوه اش را تازه از همان فروشگاه می خرد. چرا...؟ چون عباس آقا سال ها هرچه میوه بد داشته که کسی نخریده بوده به منزل آورده الان خانم عباس آقا خودش دارد کار می کند. با حقوق خودش حسرت  سالیان را از دلش در می آورد. چندماهی گذشته، کار و بار عباس آقا و حسین آقا خراب است. درآمدشان اجاره مغازه شان را هم در نمی آورد. شاگرد مغازه اخراج می شود و می رود در فروشگاه زنجیره ای استخدام می شود. هفته ای 10 ساعت... ولی حقوق ساعتی اش بالاست. این حقوق ساعتی آنچنان توقع او را بالا برده که جای دیگری نمی تواند کار پیدا کند.
دو سال گذشته، عباس آقا در شرف ورشکستگی است. آخرین مقاومت ها را کنار می گذارد و مغازه را تعطیل می کند. او نیز به فروشگاه زنجیره ای می رود و زیر دست شاگرد سابقش که حالا یکی از انباردارهای فروشگاه است استخدام می شود. همسرش اما اخراج شده است. چون انتظار داشته بعد از دوسال حقوقش یا دست کم ساعت کارش اضافه شود.
چهارسال گذشته است. صاحب مغازه عباس آقا دو سال است اجاره ای نگرفته است. از وقتی عباس آقا مغازه اش را خالی کرده یکی دو مستاجر عوض کرده که هیچ کدام بیش از یکی دو ماه دوام نیاورده اند. کاسبی نیست، مغازه ها را به قیمت ارزانی می فروشد به یک بساز و بفروش...
سال پنجم دیگر محله مردمانی از طبقه متوسط ندارد. حسین آقا و شاگردش هر دو کارگرساختمانی هستند. قیمت های فروشگاه زنجیره ای بالاست. سود هشتصد درصدی روی قیمت تمام شده کالا عادی است. فروشگاه حقوق ساعتی را کم کرده... تعداد بیشتری را با ساعت های کمتر استخدام کرده است.
سال هفتم، فروشگاه محله را به خاک سیاه نشانده... کسی دیگر در آن محله پس اندازی ندارد. فروشگاه کالاهایش را به سایر شعبه ها انتقال می دهد. این شعبه تعطیل است.
مردم فقیر منطقه قدرت خرید از چنین فروشگاه باکلاسی را ندارند...
این اتفاقی است که هر روز در آمریکا می افتد. صاحب فروشگاه همان یک درصد است و ساکنین محله همان 99 درصد...
فقرا فقیرتر و پولدارها پول دارتر می شوند. شهردارهای مناطق و شهرهای کوچک هر روز با التماس ازمردم می خواهند که به جای خرید از فروشگاه های عظیم، از بیزینس های محلی "عباس آقا و حسین آقا" خرید کنند. ولی اغلب مردم با همین طرز فکرشما خریدشان را ازغول های بزرگ انجام می دهند. شیک... ارزان...! 
 
■ازخودتان بپرسید چرا اروپا غول های آمریکایی مثل والمارت را محدود کرده؟
●جالب اینکه به دلیل همین محدودیت متهم به کمونیست بودن و مخالفت باتجارت آزاد هم می شود.
نه دوست عزیز، هرکه ارزان می فروشد برای رضای خدا ارزان نمی فروشد...
●اگر چین سیب و پرتقالش را با ضرر واردکشورتان می کند و ارزان تر از باغ دار شما مي فروشد برای این است که می خواهد باغ دار باغش را نابود کند و ویلا بسازد.
●اگر چین پیراهن مردانه را در تهران می فروشد 5000 تومن و شما برای دوختن همان پیراهن باید 10 هزار تومن مزد بدهی، فقط به دلیل ارزانی نیروی کار چینی نیست...

مطالب مشابه


دستبند هوشمند vivofit 4 گارمین با دوام باتری یک ساله معرفی شد.
دستبند هوشمند vivofit 4 گارمین با دوام باتری یک ساله معرفی شد.

دستبند هوشمند vivofit 4 گارمین با دوام باتری یک ساله معرفی شد...

10.10.96 اخبار

کلیه حقوق محفوظ است.
انصراف