راه کارهای حرفه ای ذخیره سازی اطلاعات NAS/SAN/DAS » رایا ارتباط نیروانا | نمایندگی رسمی لگراند | نمایندگی رسمی QNAP
info@raya-ertebat.ir +98 (21) 88 98 18 16

راه کارهای حرفه ای ذخیره سازی اطلاعات NAS/SAN/DAS

امروزه ذخیره سازی اطلاعات و حفظ آنها به یک امر غیر قابل انکاری مبدل گردیده که باعث شده شاخه ای در دنیای تکنولوژی بخصوص در بخش IT برای آن ایجاد گردد، لذا محصولات ذخیره سازی، بازیابی اطلاعات توسط شرکت های مختلف و با قابلیت های متفاوت تولید شده است که بر اساس نیاز مشتریان گروه بندی می شوند.
 
گروه اول، محصولات ذخیره سازی معمول همانند هاردهای اینترنال و اکسترنال که عمدتا کاربرهای غیر حرفه ای و خانگی دارند.
 
گروه دوم، محصولات ذخيره سازي حرفه اي هستند كه شامل موارد زير می گردند :
- هاردهای اینترنال حرفه ای(مخصوص سرورها و NAS ها)
- هاردهای تحت شبكه (Network Storage)
- هاردهای Firewire/Thunderbolt
- NAS ها
هاردهای اینترنال
اين هاردها نسبت به مدلهاي هم خانواده خود حرفه اي تر هستند و داراي قابليتهاي متعددي هستند كه آنها را مناسب براي استفاده در سيستم هاي NAS و سرورها كرده است،بطور مثال می توان به قابليتهاي ذيل اشاره نمود :
  . عمر طولانی تر
  . سرعت بالاتر
  . بافر بيشتر
  . گردش سريعتر داخلی اطلاعات
  . تحمل بالاتر
  . ميزان بهره وري بيشتر
 
هاردهای تحت شبكه
اين مدل هاردها تحت شبكه بوده و براحتی از طريق پورت شبكه قابل دسترسی هستند. اكثر كاربران براي ارائه چنين سرويسی از يك كامپيوتر معمولی استفاده كرده وهارد آنرا به اشتراك می گذارند كه لازمه آن روشن بودن دائم كامپيوتر است و اگر به هر دليلی همانند خراب شدن ويندوز ، ويروسی شدن سيستم از كار بيفتد ، فضاي به اشتراك گذاشته شده از مدار خارج می شود.علاوه بر آن ميزان مصرف يك PC به لحاظ انرژي به مراتب از يك هارد تحت شبكه بالاتر بوده و امكان خرابی آن بيشتر است.
كاربران می توانند از طريق كابل شبكه و يا شبكه بی سيم به راحتی به آن متصل شده و صرف نظر از بعد مسافت به آن ارتباط برقرار كرده و اطلاعات را از/به آن كپی كنند.
 
هاردهای FireWire/Thunderbolt 

 

در اين دو مدل پروتكل تبادل اطلاعاتی كه عمدتا توسط سيستم هاي مبتنی بر مكينتاش مورد استفاده قرار می گيرند ، می توان به سرعت انتقال اطلاعات بسيار بالايی با پايداري و عدم Hang كردن سخت افزاري دست يافت كه آنرا براي پردازشهاي بسيار سنگين تصوير و فيلم سازي ايده آل نموده است.
اكثر كاربران استفاده كننده از هاردهاي اكسترنال با درگاه USB ازاين مسئله ناراضی هستند كه پس از كاركرد و پردازش تصوير بيش از سه تا جهار ساعت هاردهاي مدل USB دچار اختلال (Hang) شده و كل پروسه پردازش متوقف می شود، در ادامه مقايسه سرعتهاي انتقال در پورتهاي مختلف مطرح شده است. 

 

 

به اين نكته دقت كنيد كه اگر به دنبال هارد اكستر نال با ظرفيت بالايی هستيد كه نمی خواهيد در حين عمل پردازش دچار اختلال شود بهتر است به جاي استفاده از پورت USB از فاير واير و يا تاندربلت استفاده نماييد.
در مدلهاي Thunderbolt می توان تا 6 عدد هارد را به يكديگر متصل نموده و به فضاي 36 ترابايت دست يافت. همچنين در مدلهاي دو هارد آنها ، امكان پياده سازي قابليت Raid نيز وجود دارد.

 

 

 

محصولات NAS :
اين دسته از محصولات كه به محصولات ذخيره سازي تحت شبكه معروف شده اند ، از طريق رابطهاي شبكه قابل دسترسی هستند. در اين مدل از محصولات ذخيره سازي با استفاده از پروتكل Raid كه يك نوع همبندي هارد است ، می توان هاردهاي متعددي را به يكديگر متصل نمود و قابليتهاي زير را بدست آورد:

 - افزايش فضا : بدست آوردن يك هارد كه ظرفيت آن برابر است با مجموع كليه هاردها (Raid 0)
 - افزايش قابليت حفظ اطلاعات در برابر صدماتی همانند سوختن فيزيكی هاردها و يا قطع برق (Raid 1 ,Raid 5)

بطور مثال در Raid1 ، در كنار هر هارد يك هارد ديگر قرار گرفته كه به شكل آينه اي اطلاعات بر روي هر دو هارد نوشته می شود ، در اين حالت خطر از دست دادن اطلاعات به دليل سوختن هر يك از هاردها كمتر می شود ( احتمال سوختن هر دو هارد بصورت هزمان بسيار كمتر از يك هارد است.)
در NAS ها از طريق پورت شبكه می توان براحتی از سرعت مگابايت تا گيگا بايت به اطلاعات دسترسی پيدا نمود كه داشتن اين امكان آنرا براي ذخيره سازي و تهيه پشتيبان از اطلاعاتی مانند سرورها و يا دسترسی اطلاعات از راه دور ايده آل نموده است.

از اين دسته می توان به برندهايی مانند Seagate,QNAP,Iomega,Netgear,Western Digital اشاره نمود.

 

 

 
 

کلیه حقوق محفوظ است.
انصراف